Ο Παναιγιάλειος μπλόκαρε τον Κεραυνό 2-0

ΠΗΡΕ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΓΚΑΤΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΥΤΑ

Διαβασμένος, παθιασμένος και με «αλεξικέραυνο» παρουσιάστηκε ο Παναιγιάλειος στο «Θ. Χρυσανθόπουλος» για να αντιμετωπίσει τον Κεραυνό στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής.

Οι μελανόλευκοι πρεσάροντας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου Αγίου Βασιλείου, δεν επέτρεψαν σε καμιά περίπτωση στο α΄ ημίχρονο στους γηπεδούχους να απειλήσουν την εστία του Αθανασόπουλου.

Ο Παναιγιάλειος είχε πολλά στημένα και πολλές επισκέψεις στην εστία του Κεραυνού, είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 11΄ με τον Λιάτο από σέντρα του Μπούνα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσάπαλου και στην επόμενη φάση κεφαλιά του Αρβανίτη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Κεραυνού.

Έψαξε το γκολ πριν τα αποδυτήρια ο Παναιγιάλειος

Ιδιαίτερα απειλητικός έγινε ο Παναιγιάλειος προς το τέλος του ημιχρόνου. Στο 40΄ο Μπούνας εκτέλεσε φάουλ αλλά η κεφαλιά του Γκάτση πέρασε άουτ και στο 41΄ το σουτ του Σπανού μέσα από την περιοχή βρήκε στα σώματα των αμυντικών καταλήγοντας κόρνερ, με την εκτέλεση του οποίου ο Χούσας σούταρε άουτ.

Εκπληκτικό β΄ ημίχρονο για τον Παναιγιάλειο

Περισσότερο αποφασιστικός βγήκε στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος, πιέζοντας ασταμάτητα την εστία του Κεραυνού.

Στο 55΄ γκολ του Κοτσόκολου ακυρώθηκε ως οφσάιτ, στο 58΄ από την σέντρα του Μπούνα ο Γκάτσης δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και μπήκε ο ίδιος …γκολ.

Στο 63΄ ο Μπούνας πλάσαρε λίγο έξω και στο 71΄ φάουλ του ίδιου βρήκε στην συμβολή των δοκών του Τσάπαλου.

Στο 73΄ σέντρα παράλληλη του Μπούνα δεν βρήκαν μπάλα μπροστά στην εστία Γκάτσης και Α. Σπανός.

Γκοοολ Γκάτσης στο 77΄  και Σκούτας στο 86΄

Ο χρόνος κυλούσε απειλητικά για τους επιθετικούς του Παναιγιάλειου, που βρήκαν το γκολ πριν τελειώσει η …κλεψύδρα.

Στο 77΄ ο Μπούνας σεντράρει και ο Γκάτσης κερδίζοντας όλους στον αέρα, ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Κεραυνός αποφάσισε επιτέλους να κινηθεί επιθετικά, αφήνοντας ρίσκο στις αμυντικές υποχρεώσεις.

Ο Σκούτας που είχε περάσει αλλαγή στο 80΄, πανηγύρισε το 2-0 στο 86΄, τελειώνοντας ουσιαστικά με την υπόθεση νίκη.

Κεραυνός: Τσάπαλος, Χαλκιόπουλος, Μπακατσέλος, Σπανογιάννης, Τρίγκας (89΄ Σοφιανός), Καραχανίδης, Κούστα, Ντόμας, Γραμματικόπουλος, Αργυρόπουλος, Καϊμακάς (50΄ λ.τ. Σαρρής).

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Βλάχος, Οικονόμου, Παπαδόπουλος, Χούσα, Κοτσόκολος, Μπούνας, Αρβανίτης (87΄Τσεκούρας), Α. Σπανός (80΄ Σκούτας), Γκάτσης (87΄ Μιχ Σπανός), Λιάτος.